Energetické místo

Kaplička Panny Marie Lurdské Ověřeno

0 / 5

Pomyslné Lurdy najdete i v Ostravě. Představuje je kaplička Panny Marie Lurdské, která existuje už více jak sto let v ostravském Bělském lese. Vypráví se, že jejímu vzniku předcházela stavba takzvaného Rekonvalescentu, tedy rehabilitačního zařízení pro zaměstnance Vítkovických železáren.

Víme, že už koncem devatenáctého století vlastnily Vítkovice nemocnici, jednu z nejmodernějších v rakousko-uherské říši. A místo na konci Bělského lesa u obce Stará Bělá bylo pro postavení zdravotní zotavovny ideální. Záhy se proto začalo stavět. Začátkem září 1900 přišli do Rekonvalescentu první pacienti.

Správa ozdravovny byla svěřena řádovým sestrám sv. Karla Boromejského. Nemocní se zotavovali v příjemném prostředí. Jedna z místností byla vybavena jako kaple s malým oltářem, u kterého se každou neděli sloužily bohoslužby. Podle starobělské pamětnice Heleny Gelnarové se roku 1909 jeden z pacientů, který doslova zázrakem přežil těžké zranění ve Vítkovických železárnách, rozhodl udělat jako poděkování v břehu lesa ozdravovny malou kapličku se soškou Panny Marie Lurdské. Se svou rodinou sesbírali po lese kameny a postavili u zdejší studánky kapličku. V roce 1928 byla kaplička přebudována do dnešní podoby ze struskových kamenů získaných při tavení železné rudy ve Vítkovických železárnách.

V současné době se již opět ve starobělských Lurdech konají třikrát za rok slavnosti za velké účasti věřících i nevěřících, okouzlených malebným prostředím a krásnou přírodou. Lidé sem přicházejí na pobožnosti, ale i jen tak posedět a odpočinout si. Říká se, že voda ze studánky je léčivá. Věřící lidé navíc tvrdí, že toto místo je doslova promodleno.

Ke kapličce se dostanete z konečné tramvaje číslo 11 v Ostravě-Zábřehu pěšky směrem k restauraci Koliba, nebo ze Staré Bělé ze zastávky autobusu číslo 26 u Chrobákovy ulice. Cestu k bývalému Rekonvalescentu tady znají všichni místní a rádi vám ji ukáží.

 

Přidat novou recenzi

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidejte Vaše místoVložte do katalogu nový popis místa...
Zvolte rozložení stránky
Pozice hlavičky
Styl podmenu