Křtiny – významné evropské poutní místo v Moravském krasu

Pro poznání unikátní přírodní oblasti Moravský kras je od nepaměti vyhledávána nenápadná obec Křtiny, ležící asi 15 km severovýchodně od Brna, ukrytá v místě, kde se stýkají Křtinské, Josefovské a Bukovské údolí. Se svými 781 obyvateli a nadmořskou výškou od 400 do 500 metrů, jsou Křtiny půvabnou moravskou členitou obcí s neobvykle bohatou historií, sahající až před rok 1237. Návštěvníkům nabízí jak kulturní, tak přírodní krásy.

Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely. Stoupající zájem poutníků přiměl zábrdovické premonstráty v roce 1718 k úplné přestavbě areálu. Návrhu rekonstrukce se ujal nejvýznamnější český barokní architekt Jan Blažej Santini Aichl. Jeho ambicí bylo vytvořit monumentální chrám a citlivě jej včlenit do Křtinského údolí. Navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy dokončena a návrh byl po Santiniho smrti částečně upraven, patří i v nynější podobě tento barokní skvost, označovaný jako “Perla Moravy”, k Santiniho vrcholným dílům.

Kostel ve Křtinách patří k nejstarším poutním místům. Říká se o něm, že se tu zjevila Panna Maria Křtinská. Od té chvíle se zde drží pozitivní energie a dochází k zázrakům. Místo je také velmi často vyhledávaným cílem pro lidi, kteří chtějí zažít něco nadpřirozeného a snad i nadpozemského.

Chrám je celoročně přístupný. Díky tomu slouží v dnešní době nejen významným církevním akcím, ale také koncertům a nevšedním duchovním aktivitám.

Přidat novou recenzi

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidejte Vaše místoVložte do katalogu nový popis místa...
Zvolte rozložení stránky
Pozice hlavičky
Styl podmenu